Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 8 dla Dzieci Słabowidzących im. dr Zofii Galewskiej

Rehabilitacja podstawowa

Rehabilitacja podstawowa to: nauczenie osób niewidomych i słabo widzących jak posługiwać się umiejętnościami i pomocami kompensującymi, aby prowadzić bezpieczne, samodzielne i produktywne życie wykorzystując swoje możliwości do maksimum. Tyle definicja książkowa. A prościej….

Każdy z nas w dzieciństwie uczył się wiązania buta, zapinania guzików czy nakładania pasty na szczoteczkę. Potem przyszła pierwsza samodzielnie wykonana kanapka czy przyszyty guzik. Nie zawsze wychodziły nam te czynności od razu. Trzeba było trochę „poćwiczyć”, spróbować innego sposobu.

I tego właśnie, tych czynności dnia codziennego dotyczy rehabilitacja podstawowa.

Nasze dzieciaki też muszą się wszystkiego nauczyć. A że mają problemy wzrokowe, to opanowanie pewnych umiejętności przychodzi im z trudnością.

Na zajęciach dowiadują się, że ze wszystkim można sobie poradzić. Trzeba tylko pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej pomocy optycznej czy zapaleniu dodatkowego źródła światła, zastosować kontrastowe podłoże. Jeśli czegoś nie widzimy – możemy sobie oznaczyć ubranie, żelazko czy pralkę elementem, który można rozpoznać dotykiem.

Obecnie dostępne są rozmaite urządzenia potrzebne do nauki, pracy czy w domu, które znacznie ułatwiają wykonywanie poszczególnych zadań. Zastosowane są w nich powiększone lub dotykowe oznaczenia, kontrastowe barwy; a w elektronicznych sygnalizatory dźwiękowe. One też ułatwiają rozwiązywanie indywidualnych problemów przy ćwiczeniu jakiejś umiejętności.

dodane przez: administrator 23.08.2008 16:09:37, wyświetlane 1259 razy

Strona Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących im. dr Zofii Galewskiej
00-448 Warszawa ul. Koźmińska 7
Kontakt techniczny -
Skrypt wykonał się w0.0028sekund
SITEMAP Polityka prywatności Polityka zwrotów Regulamin sklepu